Zuhanykabinokról
Ráhelyezhető-e egy adott gyártó zuhanykabinja egy másik gyártó zuhanytálcáira?
Igen, abban az esetben ha a kabin műszaki méretei megegyeznek a tálcáéval és a tálca peremére nincs ráültetve a csempe (melynek következtében a tálca veszít méretéből). Ha a csempe úgy lett felburkolva, hogy rá van ültetve a zuhanytálcára, le kell mérni, hogy maradt-e elegendő hely a kabin ráültetésére. Íves kabinoknál arra kell ügyelni, hogy a zuhanytálca ívének rádiusza változhat (különböző ívű tálcák vannak) ezért érdemes előtte azt megállapítani. Megjegyezzük, hogy a gyártók nem támogatják a zuhanytálca peremére való csempeültetést. Több gyártó esetében ez garanciavesztéssel járhat.
Ráültethető-e a csempe a zuhanytálca illetve a fürdőkádkád peremére?
Nem. A gyártók mindig a padlóig (a zuhanytálca mögött is) javasolják a csempézést és elutasítják a zuhanytálcák és kádak csempe alá történő beépítését. Több gyártónál ebben az esetben a jótállás érvényét veszti. Ennek ellenére többen úgy építik be a zuhanytálcát, hogy ráengedik a csempét a szélére. Ilyenkor mindenképpen előtte ellenőrizzék, hogy a csempe és a ragasztóanyag vastagsága miatt nem fog-e lelógni a kabin a zuhanytálcáról, mivel előrébb kerül.
Mi az alapkövetelmény, hogy beépíthető legyen egy termék?
Sarokba építhető zuhanykabinoknál fontos, hogy a sarok ahová beépítésre kerül derékszögben legyen alul és a kabin tetejénél nézve is. A kabinokat pontosan gyártják le. Vannak keretes zuhanykabinok, melyeknél 1-2 cm az állítási lehetőség (itt van egy kevés lehetőség az egyenetlenségek megoldására), de léteznek keret nélküli csak üveg termékek, ahol az állítási lehetőség 1-2 mm csupán. A zuhanytálcák vízszintes beépítése és a falak derékszögének megléte azért fontos, mert a kabinoknak megbízható és tartós működéséhez csavarodás és feszítés mentes felszerelés szükséges. A görgők, csúszkák és zsanérok kényszerpályán nem mozoghatnak és a szigetelés hatásfoka is nagymértékben függ a megfelelő beépítéstől.
A falfelület ahova rögzítésre kerül a termék fontos, hogy teherbíró legyen. A burkolata stabilan fent legyen, fúráskor ne váljon el. Víz és fűtés csövek, elektromos vezetékek megfúrására vigyázzon.
Könnyűszerkezetes házak és gipszkarton fal esetén ha előre tudjuk a kabin méretét érdemes merevítő bordákat elhelyezni a csavarok vonalában.
A csempézésnél ajánlott figyelembe venni a beépítésre kerülő kabin magasságát, hogy a burkolat magasabban vagy minimuma kabin felső vonalánál legyen.
Érdemes-e előre kiválasztani a terméket?
Sok esetben igen. Ha előre tudjuk milyen terméket fogunk választani, akkor ahhoz lehet igazítani a fürdőszoba többi berendezését stílusban, színben, formában. Előre meg lehet határozni a leeresztők, szifonok helyét, a beépítési méreteket magasságokat. Nem szembesülünk olyan problémákkal, hogy útban van egy cirkó vagy ablak esetlen nem oda esik a lefolyó. A kádparavánoknál olyan kádat válasszunk, ahol nincs útban a fejtámla rész behajtáskor, nem lóg be az útjába a csaptelep. A legtöbb problémára utólag is van megoldás, de egyszerűbb és néha sokkal olcsóbb ha tudatosan alakítjuk ki a fürdőszobánkat.
Érdemes-e szigetelni a zuhanyzó és a kád környékét?
Igen. A zuhanyzók mögötti csempe alatt és a kád közelében található burkolatok alatt úgynevezett kenhető vízszigetelő fólia ajánlott. A csempék közötti fugázó anyagok nem tökéletesen vízzáróak ezért érdemes a leázások, foltosodások miatt a szigetelés alkalmazása. A költsége elenyésző a későbbi károk mértékéhez képest.
Fúrható vagy vágható-e egy zuhanykabin vagy paraván?
Nem! A termékek legtöbbször edzett biztonsági üvegből vannak, amelyek a fúrástól, vágástól szétrobbanhatnak. A profilokról a festék leválhat és a termék stabilitása, működése is megváltozik. Egyedi méret esetén kérjen ajánlatot a gyártóktól.
Milyen szifon szükséges és mennyi a vízáteresztő képessége?
A legtöbb gyártó a zuhanytálcájához kínál szifont is, de léteznek általános szifonok is. A tálcán található lefolyó lyuk mérete meghatározza mekkora szifon szerelhető bele. Szifonok kaphatók króm vagy fehér színben. A szifonok vízáteresztő képessége általában 30 l/ perc. A szifonok jelentősége a bűzelzárás vagyis a csatornából visszajövő kellemetlen szag elzárása.
Fontos, hogy a megfelelő ejtése az elfolyó csőnek, hogy kellő gyorsasággal távozzon a víz a tálcából, főleg az alacsony falu tálcákból, ahol nincs lehetőség, hogy összegyűljön a víz.
Ha tálca nélküli padlóba süllyesztett lefolyó vagy folyóka kerül beépítésre ott is fontos a gyors vízelvezetés. Ilyen esetekben kérje szakember tanácsát.
Hogyan tisztítható a zuhanytálca szifonja?
A szifon általában a felső kupak leemelése után a kosár kiemelésével és kiürítésével tisztítható. A rácsos kialakításúakat nem kell szétszerelni. Javasolt a kereskedelemben kapható folyékony tisztítók vagy granulátumok használata. Erősen maró anyagot ne használjon, mert károsíthatja a műanyag vagy fám elemeket. Mindig figyelmesen olvassa el a tisztító szerek és a dugulás elhárítók tájékoztatóját.
Házilag beszerelhető-e a kabin vagy csak szakember telepítheti?
Kellő ügyességgel és szerszámozottsággal, bárki beszerelheti a termékeket, de a legtöbb esetben javasolt olyan szakembert megbízni, aki gyakorlott a felszerelésében a terméknek. Ismeri annak sajátosságait és szakszerűen építi be. A hidromasszázs termékeket mindenképpen szakemberrel építesse be, mert ott nemcsak a szifont, a vízellátást, de sok esetben az elektromos bekötést is el kell végezni. Több gyártónál a termékre vállalt garancia is meghosszabbodik, ha a gyártó által elismert szakszervíz végzi a beszerelést.
A zuhanykabin, paraván szerelésénél hol kell alkalmazni a szilikonos tömítőanyagot?
A zuhanykabinoknál úgy alakították ki a profilokat (ahol van) hogy azokban vízelvezető csatornák találhatók ezért a szilikont a kabin külső oldalánál használjuk. Ne belülről! Így a víz a megfelelő helyen folyik vissza a tálcába. Ha belülről végzi el a szigetelést, a zuhanykabin profiljában megállhat a víz és a kabin nem lesz kellőképpen vízzáró. Kizárólag gombásodás gátló, szaniter szilikont használjon.
Mitől kerül többe az egyik termék mint a másik?
A termékek árát számos összetevő határozza meg. Nemcsak a felhasznált anyagok minősége (üveg vastagság, görgők, csúszkák, keret alapanyaga, stb.), hanem a típus elterjedtsége, exkluzivitása, mérete vagy különleges alakja is meghatározhatja az árat. A nagyon olcsó dömping termékek általában minőségileg olyan anyagokból épülnek fel, ahol nem szempont a tartós, megbízható használat csak a kedvező ár. A zuhanykabin a fürdőnk egyik legtöbbet használt berendezése, amelyet a család tagjai akár napi többször is használnak. Nagyon bosszantó tud lenni egy szétesett, használhatatlan zuhanykabin, aminek a cseréje nem is olyan egyszerű dolog és számos kötöttséggel jár (meglévő zuhanytálca, szifonelhelyezés, csaptelep helye, stb).
Természetesen van olyan termék is amely magas árát a gyártó e termék exkluzivitásával indokolja, de valójában nem nyújt többet egy alacsonyabb árú terméknél.
Vásárlásnál javasoljuk a szaküzletben való kiválasztást, ahol az értékesítők tapasztalata, hozzáértése sokat segíthet a jó döntésben.
Itt különösen igaz a mondás: Az olcsó ár miatt érzett öröm sokkal rövidebb ideig tart, mint a rossz minőségből adódó bosszúság!
Mi a vízlepergető üveg?
Több gyártó is kínál a termékei részéhez vízlepergető bevonatot. Ezt gyártónként eltérő fantázianeveken hirdetik. Elsősorban a tisztítást könnyítik meg, csökkentve a vízkő és a szappanlerakodások megtapadását. Ha feláruk nem irreálisan jelentősérdemes ilyennel rendelni a terméket. Kapható utólag felvihető vízlepergető bevonat is a kabinokhoz. Ezeket általában spray formátumban árulják, amit 2-3 havonta a használattól függően kell felvinni a felületre.
Kifolyhat-e víz a kabinból?
A gyártók azt mondják, hogy a zuhanykabin nem akvárium. Természetesen törekszenek arra, hogy a kabinok a lehető legnagyobb mértékben bent tartsák a vizet, de minimális víz kifolyhat.
Az ide vonatkozó szabványok elvileg 15% víz kifolyását is megengedik. Megfelelően beépített és szakszerűen kitömített kabinnál szinte teljes vízzárás elérhető.
A kádparaván mennyire jó megoldás?
A kádparaván elsősorban egy pótmegoldás az olyan helyekre, ahol zuhanykabin nem szerelhető fel. A kádat a paravánok használatával úgy lehet zuhanyzásra használni, hogy a fürdőszoba kevésbé lesz vizes. Az olyan paravánok, melyek faltól-falig érnek azok teljesen bent tartják a vizet, de a normál 1 elemes vagy összehajtható paravánok csak részben tudják felfogni a vizet.
A paraván megvásárlása előtt érdemes figyelembe venni a kád formáját, ha van fejtámla kialakítását és s felszerelt csaptelep helyzetét.
Mekkora súllyal terhelhető egy zuhanytálca?
Egy szakszerűen beépített és megfelelő minőségű zuhanytálca több száz kilót is elbírhat.
Ha speciálisan nagy súlyt kell elbírnia a tálcának akkor érdemes szakember segítségét kérni.
Akril, kerámia, öntött műmárvány vagy acéllemez zuhanytálcát vegyek?
Elsősorban olyat, ami a kiválasztott kabinhoz megfelelő. Ha több anyaglehetőség közül választhatunk csak akkor merül fel ez a kérdés. Az acéllemez zuhanytálca mellett általában a kedvező ára szól. Használat során a hideg érzete miatt kicsit néha kellemetlen. A piacon kapható rendkívül olcsó, de kevésbé masszív és gyenge minőségű termék és tartós vastag alapanyagú, megbízható zuhanytálca is.
Kerámia zuhanytálcákat elsősorban kórházak és közintézmények használják. Agresszívebb tisztító és fertőtlenítő szerekkel szemben is jó ellenálók. Választékuk méretben, formában elég korlátozott.
Az akril zuhanytálcák mára a legelterjedtebbek. Rendkívül sok formában, kialakításban kaphatók. Az akril termékeknél is fontos a megbízható, jó minőségű termék, mert a cseréje igen költséges és nagy munkával is járhat.
A műmárvány tálcák rendkívül ellenállóak, felületük szép, sima, fényes. Elegáns megoldás. Ára a legmagasabb a zuhanytálcák közül.
Kell e a görgőket, csúszkákat tisztítani, karbantartani?
Igen. Minden mozgó alkatrész hosszú működését az garantálja ha tisztán, szabadon, kenőanyaggal kezelve mozog. A görgőket, csúszkákat vízálló vazelinnel érdemes kezelni.
Egyedi méretben kaphatók-e zuhanykabinok?
A gyártók egy részénél lehetőség van a zuhanykabinok alap verziójától a méretbeli eltérés. Ezek az egyedi megrendelések általában csak a kisebb mértet változásokra adnak megoldást.
Ha teljesen egyedi méretre vagy speciális kialakításra van szükség azt csak erre szakosodott gyártónál történő megrendeléskor lehetséges. A helyszíni felmérést is ilyenkor a gyártóra érdemes bízni, a pontos megvalósítás miatt.
Kérdés esetén keresse kollégáinkat a 06 70 948 47 30 számon!